Hram Acoperământul Maicii Domnului – 2014

Vă invităm la hramul Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Voluntari pentru a aduce mulțumiri Domnului și pentru a găsi pacea oferită Apostolilor și în inimile noastră prin participarea la Sfintele Slujbe.
Lucrările pentru ridicarea Bisericii „Acoperământul Maicii Domnului și Sfântul Ioan Rusul” au început în anul 7517 de la facerea lumii iar de la Hristos 2009 la 1 Iunie, cu vrerea Tatălui, cu ajutorul Fiului şi cu săvârşirea Sfântului Duh, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române și prin străduința preotului paroh Laurențiu Dumitrache.
Feluritele ispite ridicate de vrăjmaș au întâmpinat începerea lucrărilor bisericii din câmp, fiind biruite cu ajutorul lui Dumnezeu, al Maicii Sale Prea Curate și al Sfântului Ioan Rusul ocrotitorii acestui sfânt lăcaș, prin muncă voluntară, prin ajutoare cu materiale și mâncare oferită muncitorilor. Lucrările capelei au fost încheiate cu puțin înaintea primei slujbe, prin rânduiala lui Dumnezeu săvârșind astfel primul ajun al Crăciunului și prima slujbă pe 24 Decembrie 2009.

Program:
· Marți, 30 septembrie 2014, ora 17:00
– Vecernie și Litie (înainte prăznuirea Acoperământului Maicii Domnului)
– Agapă frățească adusă în cinstea Maicii Domnului
· Miercuri, 1 octombrie 2014, ora 08:30
– Utrenie și Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur (Acoperământul Maicii Domnului – hram)
– Parastas pentru ctitori
– Agapă frățească adusă în cinstea Maicii Domnului.

Detalii:
– Felurile de mâncare vor fi servite prin străduința și sprijinul doamnelor din comitetul parohial, cât și a enoriașilor și a voluntarilor care au dorit să facă parte activă din această activitate;
– Alături de mâncare vom servi și băuturi răcoritoare și vin;
– Toate mâncărurile vor fi oferite prin sprijinul voluntarilor parohiei, al enoriașilor și al consilierilor care vor sacrifica timp, bani și energie pentru noi, cei prezenți, cât și pentru Maica lui Dumnezeu, cea pururea rugătoare înaintea lui Dumnezeu;

Astfel, vom mulțumi lui Dumnezeu pentru toate și, rugându-ne, vom face toate plăcute înaintea lui Dumnezeu.
Vă așteptăm cu drag!

Astăzi poporul cel binecredincios, luminat prăznuind, umbriți fiind prin venirea ta, Maica lui Dumnezeu, și căutând către prea cinstită icoana ta cu umilință grăim: Acoperă-ne pe noi cu cinstitul tău Acoperământ, și ne scapă de tot răul, rugând pe Fiul tău, Hristos Dumnezeul nostru, să mântuiască sufletele noastre.
Updated: 23 octombrie, 2014 — 16:31
ornament