Rânduieli liturgice speciale în Săptămâna a V-a din Postul Mare

Miercuri, 2 aprilie 2014, de la ora 17, se va citi integral Canonul Sfântului Andrei Criteanul. Totalizând peste 250 de stihuri, Canonul Sfântului Andrei Criteanul este unul din cele mai frumoase imnuri liturgice şi cel mai amplu dintre toate canoanele Bisericii Ortodoxe, fiind numit şi Canonul cel Mare. Specifică Postului Mare, această slujbă invită credincioșii la rugăciune, post şi pocăinţă. Părți din Canonul Sfântului Andrei Criteanul se citesc şi la sfintele slujbe săvârșite în prima săptămână din Postul Mare.
Vineri, 4 aprilie 2014, de la ora 17, se va săvârși Denia Acatistului Născătoarei de Dumnezeu. Această slujbă a fost introdusă în amintirea unui eveniment petrecut în anul 626, în Constantinopol, când cetatea a fost atacată de perși şi de avari, iar patriarhul Serghie al Constantinopolului, luând icoana Născătoarei de Dumnezeu, a înconjurat împreună cu poporul cetatea, pe zidurile ei, şi Născătoarea de Dumnezeu a intervenit ajutând dreptcredincioşii să-i învingă pe atacatori. Acest acatist este săvârşit în Postul Mare ca o mulţumire adusă Maicii Domnului, fiind un imn de laudă şi cinstire pe care credincioşii ortodocşi îl închină Născătoarei de Dumnezeu.
Vă aştept la biserică să ne rugăm împreună.
ornament