Pelerinaj în Egiptul Creștin și Israel

Ziua I – Marți, 29 apilie:

Întâlnire la Aeroportul Henryi Coandă (Otopeni) – plecări internaţionale (sala de aşteptare), ora 22:00. Decolare spre Cairo, cursa RO 101 la ora 23:45; Sosire în Cairo la ora 02:25 (+1h), Transfer la hotel și Cazare.

Ziua II – Miercuri, 30 aprilie:

Mic dejun ora 8:00.Vizitarea platoului Giza, locul unde se găsesc cele 3 piramide şiSfinxul și se va vizita Muzeul de EgiptologieDeplasare spre Biserica El Muallaka(Biserica Suspendată), dedicată Sfintei Fecioare, unde se găsesc mai multe sfinte moaşte,Biserica Sfântul Gheorghe (moaştele Sfântului Gheorghe, temniţa, uneltele de tortură şi lanţul Sfântului Gheorghe), Biserica Sfinților Serghie şi Vah (moaştele Sfinților Serghie și Vah şi ale Sfântului Bashnouna,  la baza căreia se găseşte peştera ce a adăpostit Sfânta Familie).Biserica Sfânta Varvara (moaştele Sfintei Varvara, Sfânta. Ecaterina, Sfânta Damiana, și Sfântul Teodor). Cină şi cazare Cairo, hotel 4*.

Ziua III – Joi, 1 mai:

Mic dejun. Deplasare spre Wadi El Natroun. Vizitarea Mănăstirii Sfântul Macarie(moaştele Sfântului Macarie Egipteanul, Sfântului Macarie Alexandrinul, Sfântului. Macarie Cetăţeanul, mormântul şi o parte din moaştele Sfântului Ioan Botezătorul),Mănăstirea Sfântul Paisie cel Mare (moaştele Sfântului Paisie cel Mare), Mănăstirea El Surian (copacul Sfântului Efrem Sirul şi părticele din mai multe sfinte. moaşte),Mănăstirea El Paramous (moaştele Sfinților Maxim şi Dometie, Sfântul. Moise cel Negru şi ale Sfântului Gheorghe, Sfântul Arhidiacon Ştefan, Sfinții Cosma şi Damian, Sfântul Teodor, Sfântul Victor). Cină şi cazare în Alexandria – hotel 4*.

Ziua IV – Vineri, 2 mai:

Mic dejun. Alexandria – Catedrala Sfântul Apostol şi Evanghelist Marcu(moaştele Sfântului Apostol. Marcu, mormântul Sfântului Apostol Marcumoaştele martirilor din El Fayoum, Episcopului Dioscor), oprire lângă Biblioteca din Alexandria, (locul celebrului Far din Alexandria, considerat una din cele 7 minuni ale lumii antice), Mănăstirea Sfântul Mina (moaştele Sfântului Mina şi ale papei Chiril VI). Deplasare la Cairo. Opţional croazieră pe Nil (cină şi program artistic specific egiptean, 2 ore / aprox. 35 Euro). Cină şi cazare Cairo – hotel 4*.

Ziua V – Sâmbătă, 3 mai:

Mic dejun.Vizitarea Mănăstirii Sfântul Pavel (din secolul V, moaştele Sfântului Pavel Tebeul) şi a Mănăstirii Sfântului Antonie (secolul IV, mormântul în care se odihneşte Sfântul Antonie cel Mare) Biserica Sfintei Fecioare Maria din El Zeitoun(construită după ce Sfânta Fecioară Maria i-a apărut Paşei Khalil Ibrahim şi i-a cerut să construiască o biserică, promiţându-i acestuia că îşi va face apariţia în acel loc timp de 50 de ani, promisiune care a fost ţinută odată cu prima apariţie în 1968). Cină şi cazare în Ain Sohkna  – hotel 4*.

Ziua VI – Duminică, 4 mai:

Mic dejun matinal. Deplasare în Peninsula Sinai, vizitarea Mănăstirii Sfânta Ecaterina (moaştele Sfintei Ecaterina, moaştele Sfântului Ştefan Sinaitul, Rugul Aprins). Cazare şi cină în staţiunea Sfânta Ecaterina – hotel 3*.

Ziua VII – Luni, 5 mai:

Trezire ora 01:00. Ora 1:30 ascensiune pe Muntele Sinai (lanternă, încălţăminte şi îmbrăcăminte adecvată ascensiunii la 2285m). Ora 08.00 întoarcere la hotel. Mic dejun. Deplasare spre Israel, cu oprire lângă statuia de sare a Sarei, soţia lui Lot. Cazare şi cină inIerusalim, hotel 4*.

Ziua VIII – Marți, 6 mai:

Mic dejun. Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sfântul Ştefan şi vizitarea casei în care a locuit Sfânta Fecioară Maria în Cetatea Antonia. Parcurgem Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale lui Iisus, ajungând la Biserica Sfintei Învieri (cu Golgota, Piatra Ungerii, Sfântul Mormânt, locul unde s-a aflat Sfânta Cruce). Deplasare peMuntele Sion – vom vizita: Foişorul „Cina cea de Taină”, Mormântul Proorocului David şi Biserica Adormirii Maicii Domnului. Deplasare la Zidul Plângerii. Cazare şi cină în Ierusalim, hotel 4*.

Ziua IX – Miercuri, 7 mai:

Mic dejun. Deplasare la Bethleem, vom vizita: Biserica Naşterii Domnului Iisus HristosDeplasare la Mănăstirea Sfântul Sava (moaştele Sf. Sava) şi la Mănăstirea Sfântul Teodosie cu Peştera Magilor în care se află mormintele Sfântul Teodosie, Sfânta Sofia – mama Sfintei Sava, Sfânta Evloghia – mama Sfântului Teodosie, Sfânta Teodota – mama Sfinților Cosma şi Damian. Cină şi cazare în Ierusalim, hotel 4*.

Ziua X – Joi, 8 mai:

Mic dejun. Deplasare pe Muntele Măslinilor unde vom vizita: Biserica Înălţării,Mănăstirea Pater Noster („Tatăl nostru”), Mănăstirea „Domnius Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu Biserica NaţiunilorMormântul Maicii Domnului şiGrota Trădării. Plecăm spre Ein Karem unde se vizitează Biserica Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul şi Izvorul Sfintei Fecioare Maria. Vizită la Aşezământul Românesc de la Ierusalim. Cazare și cină în Ierusalim, hotel 4*.

Ziua XI – Vineri, 9 mai:

Mic dejun. Deplasare la Hozeva – vizitarea Mănăstirii Sfântul Gheorghe (moaştele Sfântul Ioan Iacob Românul) şi Peştera Sfântului Ilie Tezviteanul. Deplasare la Mănăstirea Sfântul Gherasim. Deplasare la Qumran şi la Marea Moartă. Vizitarea Bisericii „Dudul lui Zacheu”. Privire către Mănăstirea Carantania construită pe Muntele Ispitirii. Cazare și cină înIerusalim, hotel 4*.

Ziua XII – Sâmbătă, 10 mai:

Mic dejun. Deplasare spre Galileea. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, Tabgha– biserica ce aminteşte de hrănirea a 5.000 de oameni cu 5 pâini şi 2 peşti, Biserica Sfântul Petru(repunerea Sfântului Petru în rândul Apostolilor), Muntele Fericirilor, Yardenit – locul amenajat pentru a intra în Râul IordanOpțional plimbare cu o copie a „bărcii lui Iisus”, pe Marea Galileii. Cină şi cazare Tiberias – hotel 4*.

Ziua XIII – Duminică, 11 mai:

Mic dejun. Deplasare pe Muntele Tabor pentru a Participare la Sfânta Liturghie și avizita Biserica Ortodoxă “Schimbarea la Faţă”. Ajungem apoi la Cana Galileei unde se vizitează Biserica Minunii transformării  apei în vin. Nazareth (vizitarea Bisericii ortodoxe Sfântul Gavriil, a Bisericii catolice Buna Vestire) Continuăm drumul nostru spre Lida, unde vom vizita Biserica Sfântul Gheorghe și mormâtul Sfântul Gheorghe. Transfer la Aeroport pentru formalitățile vamale. Decolare de pe Aeroportul Ben Gurion la ora 20:55 cu zborul RO 152. Aterizare in București la ora 23:40.

TARIF: 700 euro + 500 usd /pers. / loc în cameră dublă – tarif valabil la 30 plătitori

SUPLIMENT CAMERĂ SINGLE: 350 euro

Reducere pentru copii:

  • 0 – 1,99 ani   – va plăti 50 euro (cazarea se face în cameră dublă, în pat cu cei 2 adulţi);
  • 2 – 11,99 ani – Reducerea este de 150 euro  (cazarea se face în cameră triplă împreună cu 2 adulţi, cu pat individual).

CADOU  BIBLIE și  DVD : „ PELERINI ÎN ȚARA SFÂNTĂ ”

Biblia sau Sfânta Scriptură

 

SERVICII INCLUSE:

–  bilete de avion Bucureşti – Cairo și Tel Aviv  – Bucureşti; taxele de aeroport

–  taxă viză de Egipt;

– 12 nopţi cazare (5n –Ierusalim4* , 1n Nazareth / Tiberias 4*, 1n Sf. Ecaterina 3*, 1n Ein Sokhna 4*, 3n Cairo 4*, 1n Alexandria 4*) – în regim de demipensiune (12 mic dejunuri şi 11 cine);  

–  transport autocar cu aer condiţionat;

–  intrările la obiectivele menţionate în program;

–  deplasare pe Muntele Tabor cu taxiuri, la Mănăstirea Sf. Sava

–  asigurare de sănătate

–  ghid vorbitor de limba română/engleză în Egipt

– ghid vorbitor de limba română in Israel 

– preot însoțitor

 

SERVICII NEINCLUSE:

 

–  tips pt. ghizi şi şoferi (50 euro) care se plăteşte reprezentantului agenţiei, la aeroport.

– deplasări opționale.

 

ACTE NECESARE:

-Paşaport valabil minim 6 luni de la data întoarcerii în ţară

 Pentru înscriere: avans minim 300 Euro/pers., copii după carte de identitate şi paşaport (biletul de avion se emite pe numele din paşaport)

 NOTĂ:

Autoritătile vamale își rezervă dreptul de a refuza intrarea pe teritoriul statului a oricarei persoane care nu prezintă suficientă încredere chiar dacă aceasta are acordul pentru obținerea vizei turistice. Agenția de turism nu poate fi făcută răspunzătoare pentru astfel de situații ce nu pot fi depistate anterior plecării. Turistul își asumă riscurile de a-i fi refuzată intrarea și de aceea este obligat să informeze agenția asupra oricărui incident petrecut vreodată în afara granițelor României, precum și asupra oricărei tangențe pe care o are cu statele în care are loc desfășurarea pelerinajului.

Minorii trebuie să îndeplinească următoarele condiţii pentru a fi lăsaţi să iasă din ţară: să călătorească cu cel puţin un adult însoţitor; să aibă asupra lor acordul ambilor părinţi (sau al părintelui care nu-i însoţeşte) legalizat la notariat; adultul care-i însoţeste, în cazul în care acesta nu este unul dintre părinţi, trebuie să aibă cazier judiciar pe care să-l prezinte la frontieră).

Programul acțiunii poate fi modificat de către conducatorul de grup, ca ordine de desfăşurare sau se pot înlocui unele obiective sau hoteluri în funcție de anumite situații speciale.

Compania aeriana  își rezervă dreptul de a modifica orarul de zbor.

Categoria hotelurilor şi a mijloacelor de transport este cea oficială pentru Israel / Egipt

Bagaje: bagajul de cală (1 buc.) max.20 kg/pers., bagajul de mână max.7 kg/pers. (fără lichide, cosmetice, obiecte tăioase sau ascuţite )  

Stabilirea locurilor în autocar se face de către agenție cu 24 ore înainte de plecare, în funcție de data achitării avansului și semnării contractului.

 

SFATURI UTILE PENTRU EGIPT:

1) Ora locală este aceeaşi cu ora locală a României;
2) Electricitate: 220 volţi;
3) Moneda locală este LIRA EGIPTEANĂ (pound). Paritatea este aprox. 5.6 lire egiptene pentru 1 dolar american şi 7,5 lire egiptene pentru 1 EURO
4) Banii se pot schimba la bănci sau la birourile de schimb valutar din cadrul hotelului;
5) Telefoane: companiile Orange/ Vodafone oferă serviciul de roaming pentru Egipt. Convorbirile telefonice efectuate din camera de hotel sunt mai scumpe decât cele efectuate de la telefoanele publice; Nu lăsaţi obiectele de valoare (bani, bijuterii, paşaport, bilet de avion) la întâmplare în camera de hotel; vă recomandăm să le depozitaţi în locurile special amenajate: seiful de la recepţia hotelului; În Egipt preţurile se pot negocia, însă această regulă nu este valabilă şi pentru bunurile de strict necesar sau pentru cumpărăturile de valoare mică.
6) Îmbrăcămintea / încălţămintea adecvată: iarna şi primăvara este recomandată îmbrăcămintea variată, atât subţire cât şi groasă, deoarece diferenţele de temperatură între zi şi noapte sunt semnificative; ziua temperatura este în medie de 20 grade C, iar noaptea 10 – 12 grade C. Vara (mai – septembrie) temperaturile sunt de 30 – 40 grade  în timpul zilei, de aceea sunt recomandate hainele subţiri din bumbac. Temperaturile sunt în general mai ridicate în sudul ţării (Luxor, Hurghada). Încălţămintea trebuie să fie cât mai comodă. Egiptul este o ţară conservatoare de aceea femeile trebuie să-şi acopere braţele când vizitează mănăstiri. Ochelari de soare, pălării şi eşarfe se recomandă a se purta împotriva soarelui puternic. Nu se poartă pantaloni scurţi în oraşe şi femeile să nu poarte pantaloni scurţi şi bluze fără mânecă; RECOMANDARE: datorită faptului că la mănăstiri este obligatoriu ca pelerinul să îşi lase încălţămintea la intrare, este bine ca aceasta să fie fără şireturi/ barete etc, astfel încât să fie uşor de descălţat.
7) Sănătate: deranjamentele stomacale şi uneori răceala (datorită variaţiilor de temperatură) pot apărea în timpul călătoriilor în Egipt. Nu trebuie să lipsească din bagaj medicamentele pt asemenea afecţiuni;
8) „Bacşişurile” se practică în mod curent în Egipt si Israel. Întrucât aceasta este o problemă care ne priveşte şi pe noi, vă rugăm să alocaţi suma de 50 EURO/pers pentru întreg pelerinajul, bani ce vor fi strânşi de reprezentantul agentiei şi înmânaţi ghizilor, pentru personalul deservent locaţiilor unde vom fi cazaţi;
9) Accesul cu camera video/ aparat de fotografiat la unele obiective turistice este permis numai cu taxă (plătită la intrare) sau în unele cazuri interzis; verificaţi întotdeauna aceste reguli cu ghidul dvs.;
10) Apa potabilă – se poate procura apa plată din autocar, preţul ei fiind de 5 LE/2 sticle de 0,5 L
11) În cazul în care timpul ne permite, ghidul egiptean va propune câteva activităţi opţionale pt a cunoaşte mai bine Egiptul.

 

INFORMAȚII UTILE PENTRU ISRAEL:

1)  Bagajul de mână: nu trebuie să depășească 7 kg. Pe acesta îl veți avea în permanență cu dumneavoastră. Nu este permis accesul cu lichide, alimente,  obiecte ascuțite sau produse cosmetice. Rezervați un loc anume pentru a avea actele (pașaportul și biletele de avion) la îndemână în permanență.
2) Acte necesare: asigurați-vă că pașaportul are valabilitate cel puțin 6 luni de la data întoarcerii. În caz contrar, va va fi refuzată trecerea. În cazul în care v-ați schimbat pașaportul de curând, este recomandat să-l aveți și pe cel vechi. Dacă doriți să călătoriți ulterior în țări arabe sau musulmane ( cu excepția Egiptului și Iordaniei), solicitați ofițerului de frontieră să vă aplice ștampila de viză pe formularul completat la intrarea în țară, și nu pe pașaport, altfel e posibil să vă fie refuzată intrarea în țări ostile Israelului.
3) Bagajul de cală: este cel pe care îl lăsați autorităților din aeroport și pe care îl veți recupera la sosirea în Israel. Este posibilă deschiderea bagajelor pentru o examinare politicoasă. Pasagerilor li se solicită de către reprezentantul securității zborului date despre modul cum au fost pregătite bagajele (personal sau cu ajutoare) și destinația bunurilor transportate.  Trebuie să cunoașteti conținutul bagajului dumneavoastră. În cazul în care există suspiciuni cu privire la conținutul anumitor pachete, veți fi rugați să le lăsați în aeroport.
4) Minorii: trebuie să aibă acordul scris al ambilor părinți ( sau a celui care nu îi însoțește) legalizat la notariat  pentru a părăsi țara și trebuie să călătorească însoțiți de un adult. În cazul în care însoțitorul nu este unul din părinți, trebuie să prezinte autorităților cazierul judiciar.
5) Ora locală: în Israel este aceeaşi cu ora României, cu excepţia unei luni când în Israel va fi cu 1 oră în urmă.(de 2 ori pe an în perioada martie – aprilie și septembrie – octombrie)
6) Moneda locală: în Israel – SHEKEL-ul, paritatea este aprox. 3,5 shekeli 1 dolar american  şi 4,5 shekeli pentru 1 Euro
7) Banii: se pot schimba la bănci sau la birourile de schimb valutar din cadrul hotelului; vă rugăm să aveţi grijă la hoţii de buzunare. Atenţie AŞADAR ÎN LOCURILE AGLOMERATE.
8) Telefoane: companiile Orange/ Vodafone oferă serviciul de roaming. Convorbirile telefonice efectuate din camera de hotel sunt mai scumpe decât cele efectuate de la telefoanele publice;
Nu lăsaţi obiectele de valoare (bani, bijuterii, paşaport, bilet de avion) la întâmplare în camera de hotel; vă recomandăm să le depozitaţi în locurile special amenajate: seiful de la recepţia hotelului, sau să le purtaţi cu dvs.
9) Îmbrăcămintea / încălţămintea adecvată: iarna şi primăvara este recomandată îmbrăcămintea variată, atât subţire cât şi groasă, deoarece diferenţele de temperatură între zi şi noapte sunt semnificative; ziua temperatura este în medie de 20 grade C, iar noaptea 10 – 12 grade C. Vara (mai – septembrie) temperaturile sunt de 30 – 40 grade  în timpul zilei, de aceea sunt recomandate hainele subţiri din bumbac. Încălţămintea trebuie să fie cât mai comodă, iar îmbrăcămintea adecvată mersului în pelerinaj. Bărbaţii să nu poarte pantaloni scurţi şi femeile să poarte fuste şi bluze cu mâneci.
10) Unele deplasări sunt lungi – în special în Ierusalim, pelerinajul se desfăşoară pe jos. De aceea trebuie să aveţi o încălţăminte comodă şi să fiţi apţi pentru efort. Dacă nu puteţi face efort, discutaţi cu ghidul dvs şi împreună hotărâţi ce obiective din ziua respectivă puteţi vizita.
11) Sănătate: Nu trebuie să lipsească din bagaj medicamentele pentru deranjamente stomacale, răceli, plasturi etc;
12) Accesul cu camera video/ aparat de fotografiat: la unele obiective turistice este permis sau în unele cazuri interzis; verificaţi întotdeauna aceste reguli cu ghidul dvs.;
13) Hotelurile: în care vom sta sunt cotate la 3 şi 4 stele – clasificare locală.
14) Apa potabilă – se poate procura apa plată din autocar, preţul ei fiind de 1 dolar sticla de 0,5 l. Consumaţi doar apă îmbuteliată!
15) Programul pelerinajului: poate fi modificat de către conducătorul de grup, ca ordine de desfăşurare sau se pot înlocui unele obiective sau hoteluri în funcţie de anumite situaţii speciale
16) Stabilirea locurilor în autocar: se face cu 24 ore înainte de plecare, în funcţie de data achitării avansului şi semnării contractului.

 

PLATA PELERINAJE EXTERNE

Vezi: http://www.basilicatravel.ro/informatii-utile/informatii-utile/informatii-utile-despre-plata.html

Pr. Laurentiu Dumitrache

Nr. Telefon: (+4) 0729 07 66 30; (+4) 0765 24 98 89

Mail: parintelelaurentiu@parohiasfantuldimitrie.ro

ornament